رکوردزنی متوالی نرخ سود بین بانکی

مآخذ: اقتصاد نیوز، تاریخ 1401/03/21

با کاهش خرید بانک مرکزی در بازارِ باز یا به عبارت دیگر اتخاذ سیاست انقباض پولی طی 4 ماهه اخیر، نرخ سود در این معاملات افزایشی شده و از 19.1 درصد به 19.2 درصد در این مدت رسیده است.

بطور همزمان، در بازار بین بانکی سطح معاملات بالا رفته و در هفته سوم خرداد ماه اعتبارات قاعده‌مند به 17 هزار و 770 میلیارد تومان ارتقاء پیدا کرده است. 

در کنار افزایش نرخ سود در بازار باز، اکنون روند آماری نرخ سود بین بانکی نیز صعودی بوده و در بالاترین سطح خود در 5 ماه اخیر قرار گرفته است. 

به نحوی که طبق آمارهای بانک مرکزی این شاخص با 0.02 واحد درصد افزایش به 20.57 درصد رسیده است.
 

نرخ سود بین بانکی

 

بخشی از اوراقی که بانک‌ها با آن به داد و ستد در بازارِ باز می‌پردازند را از طریق عملیات در بازار اولیه خریداری می‌کنند. این بازار به منظور تامین بخشی از کسری بودجه دولت در سال 1399 راه‌اندازی شده و علت اصلی آن دست یابی به این هدف از مسیری غیر تورمی است.

این بازار در پایان سومین هفته خرداد ماه 9 هزار و 330 میلیارد تومان از کسری دولت را تامین کرده که 2 هزار و 570 میلیارد تومان آن در هفته اخیر بوده است.

به باور برخی تحلیلگران این یک رونق جدی به حساب می‌آید که مهم‌ترین دلیل آن بالابردن نرخ سود در بازار باز بوده است.

ویژگی اوراق فروخته شده در این بازار نشان می دهد در مقطع مورد بررسی، نرخ سود در بازار از هفته قبل افزایش بیشتری داشته و از 21.68 درصد به 21.83 درصد رسیده است.

این اعتقاد در میان صاحبنظران وجود دارد که تداوم رشد نرخ سود در بازار بین بانکی (با تثبیت سایر شرایط) به عنوان یک شاخص پیش‌نگر، تضعیف رونق در بازار بورس را به دنبال خواهد داشت.

نظر خود را ارسال کنید