آشنایی کامل با شاخص نیکی Nikkei

شاخص نیکی (نیککی) یا نیکی ۲۲۵ یا اینكدس نیکی مشهورترین شاخص تغییرات قیمت در بورس اوراق بهادار توکیو در ژاپن است که در واقع کوتاه شده عبارت Nikkei ۲۲۵ Stock Average می باشد. این شاخص وزنی تشکیل شده از ۲۲۵ شرکت برتر در ژاپن است که در بورس اوراق بهادار توکیو معامله می شود. در یک مقایسه کلی می توانیم اینطور بیان کنیم که Nikkei معادل شاخص صنعتی داو جونز (DJIA) در ایالات متحده است. همچنین شاخص Nikkei، قدیمی ترین شاخص سهام در آسیا به شمار می رود.

شاخص نزدک ۱۰۰ چیست؟

اقتصاد ژاپن با توجه به برآورد بانک جهانی سومین اقتصاد برتر دنیاست و از رشد اقتصادی باثباتی برخوردار می باشد: رشد باثبات یکی از عواملی مهمی است که هر سرمایه گذار را به فعالیت به آن بازار جذب می کند چرا که میتواند در دراز مدت بازدهی سود مناسبی را دارا باشد از همین جهت است که فعالیت در بازار سهام یک کشور با این شرایط بسیار جذاب است.

شرکت های معروف شاخص نیکی کدامند؟

شرکت های مختلفی وجود دارند که در این شاخص، میزان سهام مختلفی را به خود اختصاص داده اند. شرکت های مطرح جهانی که خیلی از ما ایرانیها به دلیل کیفیت بالای آن سال هاست با آن آشنا هستیم که چندتا از معروف ترین آنها عبارت است از:

  1. شرکت کانن
  2. شرکت تویوتا موتور
  3. شرکت سونی
  4. شرکت نیسان موتور
  5. شرکت هوندا موتور
  6. شرکت پاناسونیک
  7. شرکت مزدا موتور

شاخص ۵۰۰ s&p چیست؟

این شاخص شامل شرکت هایی از ۳۶ صنعت مختلف است. تا سال ۲۰۱۳ برجسته ترین بخش ها مربوط به فناوری، کالاهای مصرفی، امور مالی، حمل و نقل و تاسیسات، کالاهای سرمایه ای و سایر کالاها و مواد بودند. با این وجود بخش های دیگری نیز وجود دارند که می توانید شاهد فعالیت آنها در شاخص نیکی باشید که از مهمترین آن ها می توانیم اتومبیل سازی، کشتی سازی، شیلات، نساجی، بیمه، بانکداری و در نهایت صنعت شیمی را نام ببریم.

چند نکته مهم:

  1.  تمامی ارزش گذاری ها در شاخص Nikkei باین، واحد پول ژاپن، انجام میشود.
  2. اجزای Nikkei هر سپتامبر بررسی می شوند و هرگونه تغيير لازم در ماه اکتبر اتفاق می افتد. تاسیس این شاخص به زمان اتمام جنگ جهانی دوم بر می گردد؛ زمانی که بازسازی های لازم و صنعتی سازی این انجام می شدند.
چگونه می توان در شاخص Nikkei سرمایه گذاری کرد؟

شاخص نیکی به سرمایه گذاران خارجی اجازه نمی دهد سهام را مستقیما خریداری و مدیریت کنند. با این حال، سرمایه گذاران می توانند با خرید سهام از طریق صندوق های قابل معامله در بورس که اجزای آن ها با شاخص ارتباط دارند، در راستای خرید شاخص حرکت کنند. صندوق های قابل معامله در بورس (ETF) شامل مجموعه ای از سهام یا سایر اوراق بهادار هستند. ETF در طول روز تجارت های لازم خود را انجام می دهد و مانند آنچه در سهام مشاهده می کنید، ممکن است در قیمت نوسان داشته باشد.

 

نظر خود را ارسال کنید